7 kwietnia 2020 Imieniny: Hermana, Rufina, Donata
Gmina Paprotnia

Kalendarz

Kwiecień 2020
P W Ś C P S N
« Kwi    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Lokalny Portal Mapowy

Szlaki rowerowe

18.01.2019

 

Trasa Korczewska

 

Prowadzi przez takie miejscowości Siedlce, Hołubla, Paprotnia, Czaple, Mogielnica, Korczew, Knychówek, Łysów, Niemojki, Przesmyki, Zawady Majówka, Mordy, Ostoje, Krzymosze, Pruszyn, Siedlce. Jest to dość krótka trasa, licząca ok. 20 km, polecana na sobotnie popołudnie dla tych, którzy lubią niestandardowe podlaskie widoki, naturalną przyrodę i nieskażone środowisko.- 125,7 km

 

image003

 

Trasa Paprocka

 

Z Siedlec wyjeżdżamy ulicą Kazimierzowską, kierując się na Korczew. Jedziemy przez Golice, mijamy most na Liwcu, aż dojedziemy do Hołubli (ok. 18 km). Warto tam zwiedzić Sanktuarium M. B. Przemienienia (w połowie wsi będzie znak kierujący nas na lewo). Następna miejscowość to Paprotnia. Znajduje się tam stary drewniany kościół. Jadąc dalej, tuż za kościołem, zobaczymy znak „Mordy 12”, skręcamy w prawo i wyjeżdżamy z miejscowości. Po przejechaniu ok. 150 m dojedziemy do krzyżówki. Skręcamy tam w lewo jak wiedzie asfalt Po przejechaniu kilometra wieś Pluty, następnie Koryciany, Pliszki, Tarków, Kukawki, Głuchówek, Mordy. Po wyjechaniu z Mórd, kierujemy się, niestety ruchliwą drogą w kierunku Siedlec. Jest to odcinek ok. 17 km.

 

image004

 

 

Trasa Bużańska

Bardzo długa trasa ale atrakcyjna. Wydaje się że nie do przejechania dla amatora, a jednak radzę spróbować. Jest to wyprawa na cały dzień i wierzcie mi, jedzie się tak przyjemnie że nie odczujemy odległości. Mimo wszystko jeśli ktoś nie czuje się na siłach proponuję rozpocząć ją od Korczewa. Samochód bez problemu można zostawić na terenie pałacu, po uprzednim spytaniu się o pozwolenie właścicielki. Na pewno nie będzie robić problemu. Wracając do trasy. Jedzie się mało uczęszczaną asfaltową drogą, potem zaś, już przy skręcie w lewo przy pałacu w Korczewie mamy krótki odcinek bruku. Po skręcie w prawo na Bużyska jest już betonówka, a od rozjazdu na Mogielnicę piaszczysta. Zaraz za tym rozjazdem proponuję zatrzymać się na niewielkim mostku. Tu zaczyna się rezerwat „Przekop”. Gdy dojedziemy nad Bug, ognisko i posiłek – wskazane. Do samych Gor droga nadal piaszczysta, w niektórych miejscach trzeba nawet zsiąść z siodełka. Ale jak już tam dojedziemy, to do samych Siedlec mamy już tylko asfalt. W Korczewie polecam zwiedzić zespół pałacowy z 1 połowy XIX w. w skład którego wchodzi późno klasycystyczny pałac (bilet kosztuje ok. 2 zł), a na terenie przypałacowego parku – tzw. Syberię. Budynek przypominający swoim wyglądem niewielki pałac. Północna jego część stoi na bardzo stromej skarpie w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się obronny gród. Prawdopodobnie wiódł z niego tunel do samego Drohiczyna. W parku warto też zwiedzić wysoką murowaną kapliczkę. Spod jej fundamentów wypływa źródełko. Parę kroków dalej znajduje się wysoki kamień, którego nazwano minkier. Legendy mówią, że kiedyś miejscowa ludność odprawiała do niego modły na cześć boga słońca. Podobno głaz posiada wielką moc i każdy kto go dotknie, temu będzie sprzyjało szczęście. W Korczewie warto też zobaczyć stary spichrz i karczmę z początku XIXw.

 

image005

Leszek Trębicki - Wójt Gminy

Kontakt


Paprotnia mapa

Licznik odwiedzin

102211
Rozmiar czcionki
Kontrast