Parafia w Paprotni
Parafia p.w. Świętego Bartłomieja Apostoła w Paprotni otrzymała dofinansowanie w ramach działania ,, Odnowa i rozwój wsi"
Operacja mająca na celu ,, Renowacja koscioła i dzwonnicy"
Budowę Kościoła p.w. Świętego Bartłomieja Apostoła wraz z Dzwonnicą w Paprotni rozpoczął Baltazar Ciecierski w 1749r, a kontynuował jego syn Jakub w 1750 r. Wzniesienie zrębu ścian i dachu ukończono w 1750 r., natomiast prace wykończeniowe ciągnęły się kilka lat. Patronami świątyni byli Paproccy i Ciecierscy. Kościół przebudowany został w 1906 r, czynny do 1876 r., kiedy to władze carskie nakazały jego zamknięcie, a wiernych włączyły do parafii Wyrozęby. Po wydaniu w 1905 r. edyktu tolerancyjnego zezwolono na przywrócenie go do kultu. W 1906 r. staraniem ks. Władysława Górskiego został wyremontowany i przebudowany. Parafię reaktywowano w 1919 r. Na miejscu dawnego walącego się kościoła powstał zupełnie nowy – dziś istniejący. Od tego czasu nie ulegał zasadniczym zmianom. Przeprowadzono jedynie remonty, które polegały m.in. na: naprawie blaszanego pokrycia dachu, ułożeniu chodnika przed kościołem, pomalowaniu świątyni na zewnątrz i od wewnątrz farbą olejną oraz przeprowadzenie elektryfikacji, naprawie okien i wymianie wszystkich witraży. Konstrukcja budynku jest drewniana. Kościół umiejscowiony jest na wzniesieniu, w centrum wsi, otoczony jest parkanem. Zabytek zbudowany został na planie krzyża łacińskiego, utworzonego z symetrycznie umieszczonych kaplic charakterystycznych dla stylu barokowego. Poza planem krzyża charakterystyczną dla baroku cechą jest symetria rozmieszczenia okien, ich kształt- półkolisto zamknięty. Nad wejściem głównym znajduje się drewniany chór, na który prowadzą schody z drewna.
Parafia w Hołubli
Kościół parafialny dla katolików obrządku greko-katolickiego ufundował w 1545 r. książę Bohdan Sapieha. Od 1875 r. został zamieniony na cerkiew, rekoncyliowany w 1918 r. Parafię wznowiono w 1921 r. Obecny kościół parafialny jest murowany, wybudowany w latach 1940-1942, w stylu eklektycznym, staraniem ks. Stanisława Pielasy. Konsekrowany w 1946 r. przez Bpa Ignacego Świrskiego. Kościół posiada szczególnie przykuwający uwagę wystrój- polichromię zaprojektowaną przez Felicjana Kowarskiego. Na sklepieniu znajdują się freski wykonane przez Zofię Iwnicką i Teofila Kuźmowicza z Warszawy przedstawiające 15 tajemnic różańca świętego. W świątyni znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem ofiarowany przez Bogdanę z Sapiehów w XVI w. Teren Kościoła zdobią stacje drogi krzyżowej.