30 listopada 2022 Imieniny: Andrzeja, Justyny, Konstantego
Gmina Paprotnia

Kontakt


Paprotnia mapa

Pogoda

PAPROTNIA Pogoda

Zwierzę szuka domu

Wrota Mazowsza Portal Usług Elektronicznych

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego

Prawo miejscowe

Internetowy System Aktów Prawnyh

Lokalny Portal Mapowy

Lokalny portal mapowy

Już za niecały rok, od 1 stycznia 2023, użytkowanie niektórych pieców i kotłów na węgiel, pellet i  drewno stanie się nielegalne i zagrożone mandatem do 500 zł lub grzywną do 5 000 zł. Chodzi tu o  kotły bezklasowe, które nie spełniają przynajmniej wymogów klasy 3 wg normy PN-EN 303-5:2012,
tzw. kopciuchy. Są to instalacje, które emitują najwięcej zanieczyszczeń i w znacznej mierze odpowiadają za zanieczyszczenie powietrza w sezonie grzewczym w naszym regionie.
Jeśli użytkują Państwo tego typu urządzenie, muszą je Państwo wymienić na inny rodzaj ogrzewania. Może to być: kocioł gazowy, przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne, kocioł olejowy lub kocioł na paliwo stałe (węgiel, pellet, drewno) spełniający wymogi ekoprojektu.

W przypadku instalacji kotła spełniającego wymogi ekoprojektu, opalanego węglem, pelletem lub  drewnem, konieczne jest zachowanie do kontroli dokumentacji potwierdzającej certyfikat ekoprojektu.

Proszę również sprawdzić czy Państwa kominki posiadają certyfikat ekoprojektu. Jeśli nie, należy je  wymienić na kominki z takim certyfikatem lub wyposażyć w urządzenie odpylające (np. elektrofiltr), które obniży emisję pyłu do poziomu zgodnego z wymaganiami ekoprojektu. Parametry te należy potwierdzić odpowiednią dokumentacją podczas kontroli. Użytkowanie kominków, które nie spełniają tych wymogów również będzie zabronione po 1 stycznia 2023 r. Przepisy te wprowadza uchwała antysmogowa1 i wszyscy mieszkańcy Mazowsza, w tym mieszkańcy naszej gminy, są zobowiązani do  przestrzegania jej postanowień. Użytkownie niedozwolonych urządzeń grzewczych po 1 stycznia 2023 r. może zostać ukarane mandatem do 500 zł, a w przypadku dalszego łamania przepisów sprawa może zostać skierowana do sądu – grzywna może wynieść nawet 5 000 zł!

Plakaty informacyjne:

 

3. ulotka CzP mazowieckie


Rozmiar czcionki
Kontrast