26 listopada 2020 Imieniny: Delfiny, Lechosława, Konrada
Gmina Paprotnia

Kontakt


Paprotnia mapa

Pogoda

PAPROTNIA Pogoda

Zwierzę szuka domu

Wrota Mazowsza Portal Usług Elektronicznych

Lokalny Portal Mapowy

Lokalny portal mapowy

 

Krzyż z piaskowca na kamiennym cokole w Rzeszotkowie

Zdjęcie przedstawia krzyż z piaskowca z miejscowosci Rzeszotków

 

Krzyż z piaskowca na kamiennym cokole zlokalizowany jest przy Domu Ludowym w miejscowości Rzeszotków. Pomnik wzniesiony został przez Koło Młodzieży Związek Strzelecki w Rzeszotkowie w 1922 roku, ku czci poległych za ojczyznę.

W 2018 roku mieszkańcy Rzeszotkowa na pomniku umieścili pamiątkową tablicę upamiętniającą 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 


Kamień z tablicą pamiątkową w Rzeszotkowie

Zdjęcie przedstawia pamiątkowy obelisk w miejscowości Rzeszotków

Obelisk zlokalizowany jest w miejscowości Rzeszotków, przy Domu Ludowym. Kamień wraz tablicą pamiątkową został wzniesiony przez Kombatantów oraz mieszkańców wsi Rzeszotków w 2011 roku, w hołdzie mieszkańców Rzeszotkowa poległych w walce, pomordowanych w czasie II wojny światowej oraz w okresie powojennym.

 


Pomnik  poświęcony męczeństwu Unitów z Hołubli

Zdjęcie przedstawia pomnik w miejscowości Hołubla

Pomnik upamiętniający męczeństwo Unitów z Hołubli  został wzniesiony  w 1987 roku przez potomków męczenników, jako hołd bohaterom.  Pomnik zlokalizowany jest w miejscowości Hołubla przy skrzyżowaniu ulic: Unitów Podlaskich i Ks. Pielasy. Właśnie w tym miejscu w 1975 roku Unici z Hołubli stanęli w obronie wiary katolickiej, byli okrutnie katowani, wielu zmarło na miejscu, pozostałych zesłano w głąb Rosji. Bohaterowie nie chcieli porzucić wiary ojców i przejść na prawosławie.

 


Pomnik upamiętniający  Odzyskanie Niepodległości przez Polskę 

Zdjęcie pomnika w miejscowości Hołubla

Pomnik upamiętniający  odzyskanie niepodległości przez Polskę zlokalizowany jest przy Przedszkolu Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Hołubli. Został wzniesiony w 1928 roku na pamiątkę 10 lecia Niepodległości Polski.

W 2018 roku mieszkańcy wsi Hołubla i władze Gminy Paprotnia na pomniku umieścili pamiątkową tablicę upamiętniającą 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 


 


Rozmiar czcionki
Kontrast