24 czerwca 2024 Imieniny: Jana, Danuty, Janiny
Gmina Paprotnia

Kontakt


Paprotnia mapa

Pogoda

PAPROTNIA Pogoda

Zwierzę szuka domu

Wrota Mazowsza Portal Usług Elektronicznych

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego

Prawo miejscowe

Internetowy System Aktów Prawnyh

Lokalny Portal Mapowy

Lokalny portal mapowy

 

Krzyż z piaskowca na kamiennym cokole w Rzeszotkowie

Zdjęcie przedstawia krzyż z piaskowca z miejscowosci Rzeszotków

 

Krzyż z piaskowca na kamiennym cokole zlokalizowany jest przy Domu Ludowym w miejscowości Rzeszotków. Pomnik wzniesiony został przez Koło Młodzieży Związek Strzelecki w Rzeszotkowie w 1922 roku, ku czci poległych za ojczyznę.

W 2018 roku mieszkańcy Rzeszotkowa na pomniku umieścili pamiątkową tablicę upamiętniającą 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 


Kamień z tablicą pamiątkową w Rzeszotkowie

Zdjęcie przedstawia pamiątkowy obelisk w miejscowości Rzeszotków

Obelisk zlokalizowany jest w miejscowości Rzeszotków, przy Domu Ludowym. Kamień wraz tablicą pamiątkową został wzniesiony przez Kombatantów oraz mieszkańców wsi Rzeszotków w 2011 roku, w hołdzie mieszkańców Rzeszotkowa poległych w walce, pomordowanych w czasie II wojny światowej oraz w okresie powojennym.

 


Pomnik  poświęcony męczeństwu Unitów z Hołubli

Zdjęcie przedstawia pomnik w miejscowości Hołubla

Pomnik upamiętniający męczeństwo Unitów z Hołubli  został wzniesiony  w 1987 roku przez potomków męczenników, jako hołd bohaterom.  Pomnik zlokalizowany jest w miejscowości Hołubla przy skrzyżowaniu ulic: Unitów Podlaskich i Ks. Pielasy. Właśnie w tym miejscu w 1975 roku Unici z Hołubli stanęli w obronie wiary katolickiej, byli okrutnie katowani, wielu zmarło na miejscu, pozostałych zesłano w głąb Rosji. Bohaterowie nie chcieli porzucić wiary ojców i przejść na prawosławie.

 


Pomnik upamiętniający  Odzyskanie Niepodległości przez Polskę 

Zdjęcie pomnika w miejscowości Hołubla

Pomnik upamiętniający  odzyskanie niepodległości przez Polskę zlokalizowany jest przy Przedszkolu Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Hołubli. Został wzniesiony w 1928 roku na pamiątkę 10 lecia Niepodległości Polski.

W 2018 roku mieszkańcy wsi Hołubla i władze Gminy Paprotnia na pomniku umieścili pamiątkową tablicę upamiętniającą 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 


 


Rozmiar czcionki
Kontrast